ULTRAVİYOLE SİSTEMLERİ

Ultraviyole Sistemleri (UV), dezenfeksiyon amacı ile kullanılan sistemlerdir. Ultraviyole yöntemi ısı veya kimyasal madde kullanmadan sudaki mikroorganizmaların öldürülmesini sağlayan hızlı ve etkili bir yöntemdir.

UV Cihazları belli dalga boyunda ışınlar kullanarak suda bulunan bakteri, virüs, mantar, küf sporları ve diğer mikroorganizmaların DNA yapısını bozarak etkisiz hale getirir. Bu sistemde mikroorganizmaların öldürülebilmeleri için ultraviyole ışının direkt olarak üzerlerine çarpması gerekir. Bu nedenle su, ultraviyole sistemine girmeden önce içerisinde bulunan tortu, bulanıklık gibi parametreler sudan uzaklaştırılmış olmalıdır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise, sistemin nihai kullanıma en yakın yere konulmasıdır. Ayrıca sistemden çıkan su özellikler atmosfere açık ayrı bir üniteye girmemeli ve bekletilmeden kullanılmalıdır. Ultraviyole lambaları ortalama 9000 saat kullanım ömründen sonra yenisi ile değiştirilmelidir. Bu süre üreticilere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ultraviyole sistemler, kolay uygulanır , yan ürün oluşturmaz, suyun tadında değişim yapmaz, dezenfeksiyon kabiliyeti yüksektir, korozif madde oluşturmaz ve ekonomiktir.


Ultraviyole Sistemleri

Ultraviyole Sistemler

Addurl.nu